Site Overlay

Mесо: за самостоятелно хранене

Пържолата е знакова за регионалната ни кухня. Въвеждането ѝ в менюто на бебето и малкото дете, особено в чистата ѝ форма, е вълнуващ момент за любителите на месните деликатеси. Пържолата може да се яде без зъби, стига да е сготвена и сервирана по подходящ за възрастта начин.

При одобрение от наблюдаващия лекар, че детето е готово за месо, пържолата е естествен начин да въведем групата. Важно е детето да има опит с твърди, непасирани храни.

Дори и да е захранвано с пюрета, можем да предложим пържола за самостоятелно хранене, ако детето седи стабилно по време на хранене. Два-три дни преди това даваме коричка хляб и печени зеленчуци в удобна за хващане форма, разпределени в основните хранения. По този начин събуждаме любопитството на детето към самостоятелното хранене.

Ако дърпа лъжичката, докато го храните, или вече се храни самостоятелно с прибор, също е признак, че е готово за пържола. Ако все още приема храната в пасирана форма, преди това е препоръчително да се въведе храна на малки парчета, заедно с препоръките по-горе.

Важна полза от предлагането на пържола е, че детето се запознава с натуралния вкус на месото. Ако до този момент е консумирало групата само като компонент, а не като отделна храна, е добре да включим месото веднага след преминаването към самостоятелно хранене.

Свинското месо на малкото лакомче вкъщи въведохме именно под формата на пържола. Приготвихме я на пара, споделяме подробни инструкции за вкусно и полезно приготвяне:

Състав:

  • 3 тънки пържоли от свинско контрафиле;
  • 2 с.л. зехтин за намазване;
  • Сол, щипка, ако е въведена.

Начин на приготвяне:

  1. Пържолките се намазват със зехтин;
  2. Поставят се в кошничка за готвене на пара, след като съдът загрее;
  3. Задушават се до омекване за около 20 мин.
  4. Нарязват се на парчета, с формата и големината на показалец;
  5. Може да се сервират със зеленчуци – пюре, печени или пресни, актуални за сезона.

От кухнята:

  • Най-важната част за въвеждане на месото по този метод, е нарязването му. Още в сурова форма, контрафилето се нарязва напречно на мускулното влакно. По този начин разкъсваме целостта му и става удобно за детето да дъвче. По време на готвенето, нарязваме на дълги парчета, с формата и големината на показалец. Така парчето става удобно за хващане и поднасяне към устата.
  • За да е прието месото, трябва да се улучи и точния момент на готвене – достатъчно сготвено, но не и преготвено. Ако го преготвим, детето ще се затрудни с дъвченето и преглъщането, което автоматично води до отказ.
  • Пържолата, която виждате на снимката, е готвена 20 мин, но парчето нарязахме след 15-тата, за да проверим каква е вътрешността и сухотата. Оставихме да се готви още няколко минути за сигурност.
  • Месото, нарязано във формата на показалец, е удобно за хващане с ръка. Ако не желаете, Вие или детето, да хваща с ръка, но то спокойно се храни с прибор, пържолата може да се нареже на кубчета и детето да я боцва с виличка.

Пържолата, както всички любители на месото знаем, е идеална със салата, но и с картофки и други сготвени зеленчуци. Споделяме препоръки за сервиране от нашата кухня:

Печените летни зеленчуци, които показахме по-горе.

Краставица, за самостоятелно хранене.

Печени зеленчуци: друг вариант за сервиране, печени цели.

И две любими рецепти от провесионалната ни кухня:

Пролетен гювеч

Ориз със спанак и маслини