Базовите палачинки са основна храна, вариант за въвеждане на глутенови зърна в менюто на най-малките. Те са от типа „американски“ – малки, по-меки и дебели, сравнени с класическите тънки палачинки, популярни у нас. В рецептата отсъстват яйца и кисело мляко, което ги прави подходящи за една от първите твърди храни на детето.
С тяхно участие можем да представим и самостоятелното хранене. При най-малките: между 6 и 12 месечна възраст, сервираме нарязани на 3-4 продълговати ивици.
Наричаме ги базови и защото могат да се обогатяват по време на захранването, според реда на въвеждане на различни храни. Можем да добавим плодово пюре или парчета плодове и по този начин да ги ползваме за въвеждането на храните. Добавяйки пък сирене или кисело мляко, представяме млечните продукти.
Популярен вариант са за закуска. Но могат да се включат и в друго основно хранене като заместник на хляба.
Състав:
- 2 ч.ч. бяло брашно
- 1 ч.ч. пълнозърнесто брашно
- ½ пакетче био бакпулвер
- 2-3 ч.ч. овесена напитка
- Щипка захар
- Щипка сол
- Масло за намазване
Начин на приготвяне:
- Брашната и бакпулверът се смесват в дълбока купа;
- Овесената напитка се прибавя постепенно, до получаването на гъста смес;
- Добавят се щипка сол и захар и се разбърква;
- Сместа се пече в предварително загрят тиган с незалепваща повърхност;
- Загребва се супена лъжица от тестото и се разпределя равномерно;
- Всяка палачинка се изпича, докато се надигне и се обръща внимателно от другата страна;
- Готовите палачинки се намазват с масло, непосредствено след изпичане.
От кухнята:
- При бъркане на тестото е важно да се постигне хомогенна смес, прибавяйки овесената напитка постепенно, на малки части. При добавяне на течната съставка бъркаме енергично, загребвайки малки количества брашно. След като напитката е поета, добавяме още;
- Овесената напитка в рецептата е две до три чаши, зависи колко поема брашното. Започвайки разбъркването на третата чаша на течността, наблюдаваме гъстотата. Обърнете внимание, че пропорциите са дадени с размера на класическа чаена чаша, а не чаша тип мъг.
- Гъстотата е важна – плътна, наподобяваща гъста боза. Върху тигана трябва да се разстила самостоятелно без нашата намеса и не трябва да се разтича при изсипването;
- Силата на огъня на печене е висока, но не и максимална. При различните видове уреди за готвене варира според скалата, например при 6-степенни котлони, печем на 5, а при 14-степенни – на 11 или 12, в зависимост от съда.
- Печенето отнема около минута и половина-две. Наблюдаваме издуването на палачинката. При поставяне в тигана, почва да се надига, а когато надигането започне да се забавя, палачинката е готова за обръщане. Печенето от втората страна става по-бързо, като отново наблюдаваме надигането.
- В сместа не слагаме мазнина, както и при печенето. Намазваме с масло, след като сме извадили палачинките от тигана, още докато са топли.
При захранването поднасяме с плодови пюрета, без добавена захар. С порастването на детето обогатяваме топинга с домашно плодово сладко, мед, шоколад.
Особено подходящи са и за кутията за обяд на учениците, като основен източник на енергия, в компанията на краставички, морковчета, чери доматки, сирене, кашкавал или пък намазани със сладотилище, като храна за мозъка.
Рецептата ни за базови палачинки е вдъхновена от палачинките на Моби, за които разбрахме от веган блога fork fork fork.