Site Overlay

Чийзкрем с тиква

Чийзкремът с тиква е красив и вкусен есенен десерт, подходящ за най-малките и обичан от цялото семейство. Приготвяме го редовно в професионалната кухня, но също така и в домашната. Него слагаме в графата полезни сладотилища, тъй като можем да ограничим количеството захар според предпочитанията ни. Хубавите есенни тикви са достатъчно сладки, за да дадат вкус и аромат на крема.

От  друга страна, с настъпването на есенно – зимния период, дейностите на открито, които забавляват децата и грижещите се за тях, намаляват. Занимания вкъщи също могат да бъдат интересни, особено когато съчетаем полезното с приятното. Като включим децата в готвенето, например.

При работа с деца в кухнята е важно да се подготвим предварително и да помислим за безопасността, добре е да имаме план какво ще правят децата. След това настава забава и гарантираме, че ще изядат всичко, което сами са приготвили.

Чийзкремът с тиква е чудесен десерт, който можем да приготвяме заедно с децата още от най-ранна възраст. Ето как организирахме готвенето на крема по време на кулинарната работилница в кухнята, на която възрастта на участниците започваше от 1 година и 8 месеца.

Предварителна подготовка:

  • изпекохме бисквитите и тиквата;
  • забъркахме двата крема: от тиквата и чийзкрема;
  • натрошихме бисквитите и подготвихме декорацията;

Дейности на децата, по време на работилницата:

  • поставиха основата от бисквити;
  • етажираха кремовете;
  • декорираха с въображение.

Най-малките работиха заедно с родител, а децата над 4 годишна възраст работиха самостоятелно. Всички се справиха отлично и изядоха по 1-2 крема, като взеха и за вкъщи. Накрая на материала оставяме връзка към снимките от събитието.

По-долу е пълната рецепта на чийзкрем с тиква. За блата използвахме домашно приготвени бисквити, но те могат да бъдат заменени с продукт от магазинната мрежа.

Състав, за 6 крема:

За крема:

170 гр натрошени бисквити

30 гр масло

½ печена тиква

1 кофичка заквасена сметана

Маскарпоне, по избор

120 гр извара

80 гр бяла био захар

30 гр кисело мляко

За бисквитите:

50 гр фурми

50 гр стафиди

100-110 мл вода за пасиране

100 гр брашно от овесени ядки

150 гр пшенично брашно тип 1050

½ пакетче био бакпулвер

30 гр кокосово масло

1 ч.л. ванилия

Начин на приготвяне:

На крема:

  1. Тиквата се изпича предварително до карамелизиране и се оставя да изстине;
  2. Изварата се разбива до хомогенност;
  3. Към нея се добавят заквасената сметана/маскарпонето и киселото мляко, до получаване на пухкав крем;
  4. Прибира се във фризер около 30 мин, за да стегне;
  5. Тиквата се пасира на крем. Ако не е достатъчно сладка, може да се овкуси със стафиди и канела, или пък със сироп от фурми;
  6. Бисквитите се смилат до получаването на ситни трохи;
  7. В малък огнеупорен съд, на много слаб котлон се разтапя маслото.
  8. Докато се разтапя, към него се прибавят натрошените бисквити и се бъркат до пълното разтапяне на маслото;
  9. Сместа се разпределя на дъното на купички, като се притиска;
  10. Отгоре се разпределят кремовете;
  11. Декорира се по желание.

На бисквитите:

  1. Фурмите и стафидите се накисват за около 30 мин, след което се измиват и изчеждат;
  2. Пасират се в 100-110 мл вода;
  3. Кокосовото масло се стапя на бавен огън, заедно с ванилията;
  4. Прибавя се към пасираните плодове;
  5. В отделна купа се смесват пшеничното брашно, брашното от овесени ядки и бакпулверът;
  6. Течните съставки се смесват със сухите;
  7. Оформят се топчета, след което се сплесват с лек натиск, с помощта на вилица;
  8. Пекат се в предварително загрята на 180 ⁰С фурна за около 15 мин.

Няколко съвета от кухнята:

  • За блата на крема може да се използват обикновени бисквити или бебешки/детски бисквити. Насърчаваме внимателния подбор на продукти с изчистен състав, без хидрогенизирани и рафинирани съставки.
  • Тиквата може да се свари или изпече, според удобството на готвещия. Ние предпочитаме изпечената тиква, заради вкуса, получен при печенето. За целта нарязваме тиквата на 4-5 парчета и печем до получаване на карамелизирана коричка.
  • Изварата разбиваме на блендер до хомогенност, а след смесването с останалите млечни продукти бъркаме на ръка с шпатула или с миксер на слаби обороти.
  • Във варианта само с извара и заквасена сметана, се използва посоченото количество извара и цяла кофичка – 400 гр от сметаната. Кремът е фин на вкус и лек като текстура. Преди смесването планираме поне 30-40 мин престой в камера с ниска температура.
  • Във варианта с маскарпоне, количеството извара остава непроменено, а маскарапонето и заквасената сметана са по половин кофичка. Кремът е гъст и стегнат, наситен като вкус. Препоръчително е да престои поне 20 мин в хладилник.
  • Ако желаете по-изразен вкус на сирене и по-ниско количество мазнини, може да увеличите количеството изварата, за сметка на заквасената сметана. Ние приготвяме рецептата за най-малките, затова слагаме малко количество извара и наблягаме на сметаната.
  • За декор използвахме нар и натрошени бисвити.

Рецептата е лесна и може да бъде приготвена според вкусовете на семейството. Имаме възможност да комбинираме различни видове сирена, да направим едноцветен или двуцветен крем, да намалим захарта или да овкусим с различни подправки. Можем спокойно да експериментираме, докато намерим точния вкус, защото винаги ще се получи вкусен и полезен десерт, който да ни подслади в есенните дни.

Снимки от есенната кулинарна работилница са тук.